Når mere end 80 børn i uge 32 indtager banerne hos Kirke Værløse IF til årets fodboldskole, bliver det fem dage fyldt med fodbold, fællesskab og sommerferieminder. Interessen for fodboldskolen har været overvældende. De 80 pladser er allerede fyldt op, og flere børn står på venteliste til den populære sommeraktivitet, som samler børn på tværs af alder og niveau. Hos CB Svendsen er vi glade for at kunne bakke op om et initiativ, der giver børn mulighed for at dyrke sport, udvikle sig og opleve glæden ved at være en del af et fællesskab.
Fodboldskole med på fokus på fællesskab
Fodboldskolen bygger på en enkel ambition: At skabe en uge med plads til alle.
Deltagerne kan se frem til fem dage med træning, leg og hyggeligt samvær under ledelse af cheftrænerne Benjamin og Thor samt deres trænerteam. Derudover får børnene daglig frokost, frisk frugt og masser af sociale aktiviteter både på og uden for banen.
Bag initiativet står Kirke Værløse IF, som har ønsket at skabe en fodboldskole med fokus på:
- Fodboldglæde for alle børn
- Plads til leg og sjov
- Stærkt kammeratskab
- Lokal forankring i klubben
- En pris, hvor flere familier har mulighed for at deltage
En indsats der gør en forskel
For CB Svendsen var det især tankerne bag fodboldskolen, der gjorde det naturligt at engagere sig. “Da vi hørte om ambitionerne for fodboldskolen, var vi ikke i tvivl om, at det var et projekt, vi gerne ville bakke op om. Det handler om at give børn gode oplevelser, styrke fællesskabet og skabe rammer for bevægelse og udvikling. Det er værdier, som vi har stor respekt for.” siger Jakob Svendsen, CEO i CB Svendsen. Virksomheden har været en del af Værløse siden 1969 og glæder sig over at se den store opbakning til et initiativ, der samler børn og familier omkring idrætten.
“Det er fantastisk at se, hvor stor interessen har været. Når mere end 80 børn allerede er tilmeldt, og der er venteliste, vidner det om et initiativ, som rammer noget vigtigt. Det er vi stolte af at kunne bidrage til.”
En sommeruge fyldt med oplevelser
Fodboldskolen finder sted hos Kirke Værløse IF på Lejrvej 21 i Værløse fra mandag den 3. august til fredag den 7. august. Her venter fem dage med fodboldtræning, fællesskab, frokost i klubhuset og masser af gode oplevelser for deltagerne. Hos CB Svendsen ønsker vi alle deltagere, trænere og frivillige en fantastisk uge på fodboldbanen.